Často kladené dotazy

Jak si vybrat tepelné čerpadlo pro váš dům?

Výběr tepelného čerpadla pro náš domov závisí na mnoha faktorech. Tato zařízení obecně fungují velmi dobře a cenově jsou srovnatelná. Výběr tedy závisí na tom, zda můžeme do tepelného čerpadla zpočátku zainvestovat více, abychom později ušetřili peníze i čas. Tepelné čerpadlo na vzduch je levné a bezúdržbové zařízení. Je třeba také brát ohled na potřebný výkon zařízení, který musí být dostačující, v závislosti na ploše domu, stačit k jeho vytápění a ohřevu vody.

Potřebné parametry sdělte distributorovi zařízení DEHER, který vám poradí, jaký výkon čerpadla bude dostatečný.

Na co si dát pozor při výběru čerpadla?

Při zvažování koupě tepelného čerpadla je důležité si v první řadě všímat parametru COP. Jde o koeficient výkonu, neboli množství dodaného tepla v poměru k množství elektřiny spotřebované tepelným čerpadlem. COP je tedy množství kW získané z 1 kWh energie použité k napájení zařízení. Stručně řečeno, čím vyšší COP, jako u čerpadel DEHER, tím nižší jsou náklady na vytápění.

Důležitý je také typ faktoru. Ten aplikovaný v čerpadlech DEHER má dobré termodynamické vlastnosti, které umožňují dosažení nejvyšších koeficientů účinnosti COP – zejména při nízkých venkovních teplotách a při vysokých teplotách topné vody.

Jak čerpadlo spolupracuje se systémem HEMS?

Tento moderní systém řízení spotřeby energie (Home Energy Management System) je kombinací hardwaru a softwaru. Tyto prvky spolupracují tak, aby efektivně řídily spotřebu energie vaší domácnosti. HEMS spolupracuje s čerpadly DEHER prostřednictvím komunikačních modulů zabudovaných do hybridního invertoru čerpadla. Díky tomuto řešení se může algoritmus HEMS mimo jiné napojit na fotovoltaický systém nebo prezentovat rozsáhlé statistiky výroby a spotřeby energie. Software HEMS reguluje data a komunikaci mezi zařízeními a uživatelem, což umožňuje lepší kontrolu nad provozem a spotřebou energie.

Jaké jsou náklady spojené s instalací tepelného čerpadla?

Náklady na instalaci topného systému se vzduchovým tepelným čerpadlem se odvíjejí nejen od ceny samotného čerpadla, ale také od dalších faktorů – např. energetické třídy objektu, jeho umístění nebo individuálních potřeb zákazníka a možnost spolufinancování.

Jednorázový počáteční výdaj se může zdát příliš vysoký. Je však na místě připomenout, že náklady na vytápění domu nejsou pouze jednorázovými náklady na instalaci topného systému, ale především náklady na jeho provoz. A v případě tepelného čerpadla jsou minimální. Zařízení je zároveň velmi ekologické.

Náklady na instalaci moderního topného systému založeném na tepelném čerpadle lze také výrazně snížit. Vládní programy „Nová zelená úsporám“ a „kotlíkové dotace“ umožňují dostat na instalaci tepelného čerpadla dotaci. V kombinaci s nízkými náklady na vytápění domu tepelným čerpadlem to znamená, že investice do takového zařízení se vám může vrátit už po 5 letech.

Je pravda, že čerpadlo v zimě místnost vytápí a v létě chladí?

Tepelné čerpadlo je atraktivní alternativou ke klasické klimatizaci, jeho použití má pozitivní vliv na rozpočet a pomáhá chránit životní prostředí. V létě zařízení místnosti ochlazuje. Ovšem trochu jiným způsobem, než tradiční klimatizace, ale je třeba připomenout, že stejně účinně. V případě vzduchového tepelného čerpadla je možné aktivní chlazení – proces spočívá v inverzi činnosti zařízení.

Mohu použít tepelné čerpadlo k vytápění větších užitných ploch, jako jsou například kanceláře?

Ano, samozřejmě. V závislosti na oblasti budovy, kterou chcete vytápět, musíte zvolit zařízení se správným výkonem. Čím větší budova, tím větší požadovaný výkon zařízení. Přesné údaje je nejlepší sdělit distributorovi našich zařízení, který navrhne vhodné tepelné čerpadlo nebo sestavu zařízení.